AUR pentru Moldova. Judocanul Dorin Goțonoagă a învins la Openul European de la Praga
Embed:

Judocanul moldovean Dorin Goțonoagă a cucerit medalia de aur la Openul European de la Praga, Cehia.

Sportivul din Hîncești, în vârstă de 22 de ani, a obținut victorie în categoria de până la 81 de kilograme.

Până a ajunge în finală, Dorin Goțonoagă s-a impus în fața adversarilor din Ucraina, Italia, Franța și Suedia. În lupta decisivă, moldoveanul l-a învins pe polonezul Damian Szwarnowiecki.

Asta chiar dacă a fost condus cu 0 la 1 până aproape de sfârșitul confruntării. Cu un minut și 13 secunde înainte de final, Goțonoagă a executat procedeul "ippon".

La aceeași competiție, un alt sportiv moldovean, Mihai Marchitan, care reprezintă Emiratele Arabe Unite, a cucerit medalia de bronz în categoria de până la 90 de kilograme.