Performanță fabuloasă pentru Simona Halep. Jucătoarea de tenis, CAMPIOANA turneului de la Wimbledon
Embed:

Performanță fabuloasă pentru Simona Halep. Jucătoarea de tenis din România a devenit în premieră campioană la turneul de la Wimbledon, după o evoluție fantastică în finala cu americanca Serena Williams.

Constățeanca a câștigat partida detașat, cu scorul identic 6-2, 6-2 în două seturi.

Simona Halep este prima tenismenă din România care a câștigat Wimbledonul. Acesta este al doilea turneu de Grand Slam din palmaresul lui Halep, după victoria de la Rolland Garros în anul 2018.

În drumul către victorie la competiția londoneză, constățeanca a pierdut un singur set în fața Mihaelei Buzărnescu, în al doilea tur.

Simona Halep a jucat a cincea finală de Grand Slam, după trei la Roland Garros și una la Australian Open.