Sheriff, prima înfrângere în UCL. Inter a pus capăt parcursului de senzație din Liga Campionilor
Sheriff Tiraspol a suferit prima înfrângere în faza grupelor Ligii Campionilor. "Viespile" au cedat pe Stadio Giuseppe Meazza în fața formației Inter Milano, scor 1-3.

Edin Dzeko a marcat primul gol al gazdelor în minutul 35. Campioana Moldovei a reușit să restabilească echilibrul pe tabelă după pauză. Sebastien Thill a înscris cu un șut superb din lovitură liberă.

Scorul egal a fost egal doar 6 minute. "Nerazzurrii" au forțat și și-au mărit avantajul după golul înscris de Arturo Vidal, iar apoi Stefan de Vrij a marcat și el în poarta apărată de Dumitru Celeadnic, care a fost titular în absența grecului Giorgos Athanasiadis.

„Echipa mea s-a prezentat bine, a luptat. Nu s-a apărat tot timpul, ci a mers în atac. Am marcat un gol foarte bun din lovitură liberă. Am avut și alte ocazii de gol, dar nu le-am fructificat, din păcate. Sunt mândru de fotbaliștii mei.”

În partida de la Milano, pe lângă Celeadnic, și-au mai făcut debutul în actuala ediție a Ligii Campionilor încă doi fotbaliști moldoveni, Maxim Cojocaru și Serafim Cojocari.

În cealaltă partidă din grupa D, Real Madrid a învins-o categoric pe Șahtar Donețk, la Kiev, cu 5-0. Vinicius Junior a marcat două goluri, Rodrygo și Karim Benzema câte unul, iar Sergiy Kryvtsov a fost autorul unui autogol antologic.

Astfel, după trei etape, Sheriff și Real au câte 6 puncte acumulate, Inter 4 puncte, iar Șahtar doar unul.

Pe 3 noiembrie, Sheriff va juca din nou împotriva campionei Italiei, la Tiraspol, iar "galacticii" o vor găzdui pe Șahtar.