Sheriff Tiraspol nu a mai reușit o nouă minune. "Galben-negrii" au pierdut fără drept de apel meciul cu celebra echipă Real Madrid
Embed:

Sheriff Tiraspol nu a mai reușit o nouă minune. "Galben-negrii" au pierdut fără drept de apel meciul cu celebra echipă Real Madrid. Gruparea tiraspoleană a fost învinsă aseară pe teren propriu cu 0-3.

Sheriff a rezistat doar o jumătate de oră fără gol. David Alaba a deschis scorul, după ce șutul său, din lovitură liberă, a fost deviat de zid.

Toni Kroos a ridicat diferența chiar înainte de pauză, cu un șut care a zguduit transversala și a intrat apoi în poartă.

Karim Benzema a stabilit scorul final în repriza secundă, cu un șut plasat din marginea careului. Francezul a marcat astfel al cincilea său gol în ultimele patru meciuri.

"Cred că astăzi a fost același Sheriff care a jucat cu noi și la Madrid, dar noi am progresat mult de la acel meci. Suntem mai siguri, mai puternici. Asta a făcut diferența."

Sheriff a ratat o ocazie uriașă de a reduce din diferență tot în repriza secundă, iar Cristiano Da Silva a trimis balonul în bară.

"Acesta este "Real". E un adversar foarte puternic. Sunt mândru de băieții mei. Nu ne-am închis în apărare. Am jucat și noi fotbal."

"Este dificil să joci cu Real Madrid. E o echipă bună. Are mentalitate de campioană, jucători superbi. Asta contează în fotbal."

În celălalt meci al grupei, Inter a dispus de Șahtar Donețk cu scorul de 2 la 0. Ambele goluri au fost marcate de Edin Dzeko.

Sheriff Tiraspol și-a asigurat locul trei în grupă și implicit calificarea, în premieră, în play-off-ul Ligii Europei.

Real și Inter s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, însă, în ultima etapă a fazei grupelor, vor lupta pentru primul loc.

Sheriff Tiraspol va juca următoarea partidă cu Șahtar Donețk la Kiev. Partida, care nu va avea practic nicio miză pentru ambele formații, va fi disputată la 7 decembrie.